Yarım Gün Ev Temizliği – Ev Temizliği – Ofis Temizliği Hizmetleri

Evler Nasıl Dezenfekte Edilir?

Hepimizin gündeminde koronavirüsü var. Bu virüsten korunmak ve sağlığımızı korumak için yapmamız gerekenler ise belli: Zorunlu olmadıkça evden çıkmamak, sosyal mesafeye dikkat etmek ve elbette hijyene önem vermek!

Elleri sık sık yıkamak, bunun mümkün olmadığı durumlarda kolonya ya da alkol bazlı el antiseptiği kullanmak, kişisel hijyeni sağlamak için oldukça önemli. Fakat sadece el temizliği, koronavirüsü de dâhil olmak üzere virüs kaynaklı hastalıklardan korunmak için yeterli olmayabilir. Yaşam alanınızı da temizlemeniz şart. Peki, evi dezenfekte etmek için ne yapmalı?

İlk Kural: Mikropları Mümkün Olduğunca Eve Almamaya Özen Gösterin

“Ev nasıl dezenfekte edilir?” sorusunun cevabını sıralamadan önce, yapacağınız ev temizliğinin daha verimli olmasını sağlayacak ve sağlığınızı korumanız konusunda size yardımcı olacak bir öneride bulunmak istiyoruz: Bakteri ve virüsleri olabildiğince eve almayın! Merak etmeyin; bunu sağlamak düşündüğünüz kadar zor değil.

 • Ayakkabılarınızı dışarıda çıkarmak, antreye ayakkabılarla girmemek oldukça önemli. Mümkünse ayakkabının altını sildikten sonra ayakkabılığa yerleştirebilirsiniz.
 • Marketten aldığınız ambalajlı ürünler, pazardan aldığınız sebze-meyve, kargoyla gelen siparişiniz… Hepsini temizlemek koronavirüsten korunma yolları arasında yer alıyor. Tüm bunları balkonda 4-5 saat bekletmek, paketlerini yıkamak ya da dezenfektanlı mendillerle silmek, aldığınız ürünleri dolaplara yerleştirmeden önce yapmanız gerekenlerden. Sebzeleri de sirkeli suda beklettikten sonra yıkayabilir ve buzdolabına yerleştirebilirsiniz. İster kargo ister ürün ambalajı olsun, çöpleri kapının önüne koyabilir ve çöpleri attıktan sonra bu noktaları silebilirsiniz.
 • Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamamız gereken bu dönemde en önemli noktalardan biri de tabii ki eve geldiğinizde hemen ellerinizi 20 saniye boyunca bol sabunla yıkamak. Elleriniz kirliyken kapıları mümkünse dirsek ya da bileğinizle açabilirsiniz.
 • Koronavirüsün belli bir süre giysilerde de kalabildiği belirtiliyor. Bu nedenle giyilen çamaşırları dezenfekte etmek de oldukça önemli. Sağlık Bakanlığının da önerdiği gibi özellikle giydiğiniz kıyafetleri eve gelir gelmez çamaşır makinesine atıp 60-90°C’de yıkamalısınız. Kıyafetleriniz bu derecelerde yıkamaya uygun değilse yıkama sonrasında ütü yapabilirsiniz.

Havadaki Mikroplara Elveda: Evinizi Havalandırın

Diyelim ki tüm önlemlerinize rağmen virüsü evinizden uzak tutamadınız… Peki, bu durumda ne yapmalısınız? Yapmanız gereken ilk şeylerden biri elbette “Evdeki mikroplu hava nasıl temizlenir?” sorusunun da cevabı olan evi havalandırmak!

Hava sirkülasyonu ile evinize temiz havanın dolmasını ve evin havasının temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer klima kullanıyorsanız klima filtrelerini mümkünse her gün maske ve eldiven takarak temizlemelisiniz.

Kolları Sıvama Vakti: Evin Genel Temizliğini Aksatmayın

Evinizi düzenli olarak temizlemek, Covid-19’dan korunma yolları arasında. Peki, bu temizliği nasıl yapmalısınız?

 • Mümkünse günaşırı evinizi süpürmek, silmek ve tozunu almak çok önemli. Elektrik süpürgenizden maksimum verim alabilmek için haznesinin dolu olmadığına emin olmalısınız. Eğer hazneyi boşaltacaksanız eldiven ve maske takarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Haftada iki kere koltukları süpürmek de temizlik sırasında yapabileceğiniz bir uygulama.
 • Yerleri silmek için suyun içerisine çamaşır suyu koyabilirsiniz. 1/10 oranında çamaşır suyu ve 9/10 oranında su, yer silmek için yeterli olacaktır.
 • Yerlerin yanı sıra masaların, konsolların, televizyon ünitelerinin üzerlerini silmeyi de ihmal etmemelisiniz. Bu alanları silmek için Arap sabunundan ya da beyaz sabundan ve sudan yardım alabilirsiniz. Alanları nemli bırakmamak için de sildikten sonra kuru bir bezle kurulama yapmayı unutmamalısınız.
 • Hem temizliği kolaylaştırmak hem de virüslerin konuşlanmasını önlemek için olabildiğince minimal bir yaklaşım sergelemelisiniz. Yani özellikle masa gibi alanların üzerinde oldukça az eşya bırakmalısınız.
 • Nevresimleri haftada 2 ya da 3 kez değiştirmeli, hatta mümkünse yastık kılıflarının değişimini her gün yapmalısınız.
 • Mutfaklarda özellikle lavabo temizliğine dikkat etmelisiniz. Bu alanları temizlemek için mutfak temizliğine özel üretilen deterjanlardan yardım alabilirsiniz.
 • Mutfakta açıkta sebze-meyve ve diğer besinleri bırakmamak, temizliğin daha pratik bir şekilde yapılmasını sağlarken sağlığınız için de önemli bir uygulamadır.
 • Klozet, lavabo ve duşakabinleri de günaşırı temizlemeye çalışmalısınız. “Evin içindeki mikroplar nasıl öldürülür?” sorusunun cevabı, temizliğin yanı sıra alanları nemli bırakmamaktır. Koronavirüsü de nemli alanlarda barınabilir. Bu nedenle temizliğin ardından alanı kurulamalısınız.
 • Banyo hijyeninde bir diğer önemli noktaysa havluların kişisel olarak kullanılması. Her aile bireyi özel bir havlu kullanmalıdır. Bu havluları her gün değiştirmeli ve yüksek ısıda yıkamalısınız.

Aman Dikkat: En Sık Temas Edilen Yerleri ve Araçları Temizlemeyi Unutmayın

“Koronavirüsten korunmak için ev temizliği nasıl yapılmalı?” sorusunun en önemli noktası belki de bu! Sık temas edilen, ama temizlenmesi genellikle unutulan noktalar!

Kapı kolları, elektrik anahtarları, pencere tutacakları, musluk başlıkları, mobilya kulpları ve kolları, sabunluklar, sifon düğmesi… Tüm bu alanlar eve gelir gelmez dokunabildiğiniz, yani kirli ellerle temas edebileceğiniz noktalar. Bu nedenle bu noktaları, Arap sabunu ile hazırladığınız temizlik suyu ya da su-çamaşır suyu karışımıyla günde iki kez temizlemelisiniz. Eğer çamaşır suyu tercih etmiyorsanız oksijenli sudan da yararlanabilirsiniz.

Ev dezenfeksiyonu için temizlemeniz gereken diğer şeyler de kumanda, oyun konsolu kolu, bilgisayar klavyesi ve faresi, küçük ev aletleri tutacakları ve tabii ki cep telefonları. Bu aletlerin dezenfekte edilmesi, virüslere karşı korunabilmek için oldukça mühim!

Evi mikroplardan arındırmak için yapacağınız bu temizlikte, elektronik aletleri temizlemek için üretilen özel dezenfektanlardan ya da dezenfektan mendillerden yararlanabilirsiniz. Olası bir ev kazasına meydan vermemek için de aletlerin fişlerinin prize takılı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Eğer hem zeminde hem de yüzeylerde kullanmak için bir solüsyon arıyorsanız o halde size “Odadaki mikrobu ne kırar?” sorusuna cevap olarak bir evde dezenfektan yapımı önerisi sunalım! Bu dezenfektandan yararlanıp evlerde korona virüsten korunmanızı sağlayacak temizliği yapabilirsiniz. İşte, “Evde dezenfektan nasıl yapılır?” sorusunun cevabı:

Malzemeler

 • Boş fısfıs cam şişe
 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı beyaz sirke
 • 2 yemek kaşığı izopropil alkol
 • 20 damla limon yağı
 • 20 damla çay ağacı yağı

Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeleri şişenin içerisine koyup çalkalayın. Temizlik yapacağınız yüzeye püskürtüp silin.

Sevdiklerinizle birlikte mutlu ve sağlıklı günler dileriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp