Yarım Gün Ev Temizliği – Ev Temizliği – Ofis Temizliği Hizmetleri

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

Koltuklar, hem işlevsel özellikleri hem de ev dekorasyonunun yapı taşı olmaları nedeniyle evdeki en önemli eşyalardan biridir. Çok severek aldığın koltuklar; kullanıma bağlı olarak ya da meydana gelen talihsiz kazalar sonucu hasar görebilir. Özellikle açık renkli koltukların üzerindeki lekeler estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturur. Steril bir yaşam alanı için evdeki koltukların temizliği çok önemlidir. Gündelik hayatta en çok kullandığın eşyalardan olan koltuklarının iyi bir görünüme sahip olmasını istiyorsan temizliğine özen göstermelisin. Koltuklar farklı kumaş türlerinden oluşmaktadır. Bu nedenle standart bir temizleme yöntemi mevcut değildir. Koltuk temizliğinin doğru bir şekilde yapılması için kumaşına uygun yöntemler tercih edilmelidir. Peki koltuklar nasıl temizlenir? Koltuk temizliğinde uygulaman gereken yöntemleri senin için sıraladık..

Öncelikle temizliğe başlamadan önce koltuklarının üzerindeki toz ve tüy gibi kalıntıları elektrik süpürgesi ile temizlemelisin. Koltuk yüzeyine yapışan tozları ise sert bir fırça ile fırçalayabilirsin. Tüyler için tüy toplayıcı rulolardan yararlanabilirsin.

Koltuğun etiketine bakarak temizleme yöntemlerinden emin olabilirsin. Örneğin; bazı koltuklar su ile temizlenmeye elverişli değildir. Etiketini kontrol ederek en uygun temizleme yöntemini seçebilirsin. Koltuk temizliğinde çamaşır suyu ve ağartıcı gibi kimyasal maddeleri kullanmamalısın.

Koltuk temizleme işlemine başlamadan önce uygulayacağın karışımları koltuğunun görünmeyen bir kısmında denemeyi unutmamalısın.

Deri kumaş türüne sahip koltukların temizliği diğer türlere göre daha zordur. Yapacağın uygulamalar deri koltukları yıpratabilir ya da üzerinde lekeler oluşmasına neden olabilir. Deri koltuk temizliğinde asla kimyasal içerikli temizleyicileri kullanmamalısın. Temizlik sırasında çok fazla su kullanmamaya dikkat etmelisin. Su kalıntılarının koltuk üzerinde leke oluşturmaması için temizlik sonrası koltukların iyice kurumasını sağlamalısın. Deri koltuk temizliğinde deri koltuklar için üretilmiş temizleyicilerden yararlanabilirsin. Deri koltuk temizliğinde uygulanan bir başka yöntem ise sabunlu su karışımıdır. Ilık bir suyun içerisine karıştırdığın beyaz sabunu yumuşak bir bez yardımı ile koltuklarına uygulayabilirsin. Yavaş ve dairesel hareketler ile koltuğunu temizleyebilirsin. Sonra tekrar temiz bir bez ile koltuğunu silmelisin. Bu işlemlerden sonra koltuğu kurutmayı unutmamalısın. Koltukları kuruturken doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat etmelisin. 

Koltuğunun kılıfları çıkıyorsa kılıfları çamaşır makinesinde yıkayabilirsin. 

Kumaş türünde bir koltuğa sahipsen karbonattan yardım alabilirsin. Koltuğunun üzerine biraz karbonat döktükten sonra hafifçe ovala ve 10 dakika bekle. Daha sonra karbonatı süpürerek koltuğunun temizlik işlemini tamamlayabilirsin. Suyun içine karıştıracağın beyaz sabun ya da arap sabunu ile koltuklarını temizleyebilirsin. Temizleme işlemi için banyo liflerinden ya da mikrofiber bezlerden yararlanabilirsin.

Kadife kumaştan üretilen koltuklar ise diğer koltuk türlerine göre daha fazla özen istemektedir. Kadife hassas yapılı bir kumaş türüdür. Bu nedenle kadife koltuğunu temizlerken silme işlemine dikkat etmelisin. Kadife koltuk temizliğinde de sabunlu-su karışımını kullanabilirsin. Bir başka yöntem ise amonyak ile temizlemektir. İçine bir miktar amonyak katılmış ılık su ile koltuğunun temizliğini sağlayabilirsin. Koltuğu silerken yumuşak bir bez yardımı ile ovalamadan yavaş hareketlerle silmeye özen göstermelisin.

Koltuk temizleme yöntemlerini sıraladık fakat bu yöntemlerin hiçbiri seni kesin sonuçlara ulaştırmaz. Kullanacağın yanlış ürün ve malzemeler koltuklarına geri döndürülemez hasarlar verebilir. Koltuk temizliğinde en güvenilir yöntem profesyonel koltuk yıkama hizmetinden yararlanmaktır. Profesyonel koltuk yıkama işlemi ile koltuklar detaylı bir şekilde temizlenirken kullanım ömürleri de artar. Ayrıca koltuklardaki görünmeyen bakteri vb. gibi mikroorganizmalar da yok edilir. Uzun süreli koruma sağlanır ve hastalık riskleri ortadan kaldırılır. Koltuk temizliğinde en güvenilir yöntem uzman kişilerden yardım almaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp