Yarım Gün Ev Temizliği – Ev Temizliği – Ofis Temizliği Hizmetleri

Perde Temizliğiniz İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Stor ve Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır, Japon Perdelerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev temizliği için en önemli şeylerden biri de perdelerin temizliğidir. Piyasada zebra, store, fon, tül, japon vb gibi pek çok perde çeşidi vardır. Ancak bütün perdelerin farklı bir temizlenme şekli vardır. Perdeler dikkatli temizlenmediklerinde yapısal özellikleri zarar görebilir. Bu yazımızda sizlere gerek ofisinizde gerek evinizde tercih etmekte olduğunuz perdelerin temizlenme şekilleri hakkında bilgiler sunacağız.

Stor ve Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Özellikle ofis temizliği yapılırken de ev temizliği yapılırken de perde temizliği dikkatle yapılmalıdır. Stor ve zebra perde temizliği için öncelikle perdeyi tamamen kapatıp sökün.  Ardından perdeyi yavaş yavaş açarak deterjanlı su ve sünger yardımıyla çok sürtmeden temizleyin. Ön kısım temizlendikten sonra perdenin arka kısmını aynı şekilde köpükleyelim. Ardından temiz ıslak mikro fiber bez kullanarak köpükler temizlenir. Durulama işleminin ardından havlu yardımıyla mutlaka kurulanmalıdır. Sulu bırakıldığında kırılma ve kırışma sorunu olabilir. Kurulama işleminin ardından perde yerine asılıp tamamen açılmalı ve kurutulmalıdır. Bu perdeler çok fazla kirlenmezler. Bu nedenle 2 yılda bir yıkamanız yeterli olacaktır.

Japon Perdelerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Japon perdeler genellikle küçük parçalı ve çıtçıtlı yapıdadır. Bu nedenle japon perdeler köpüklenip yıkanabilir. Ardından dik bir şekilde güneş alan bir yerde kurutulduktan sonra yerine asılarak tam analamı ile kurutulmalıdır. Japon perdelerde çok sık kirlenmezler. Bu nedenle 2 yılda bir yıkayarak rahat şekilde kullanabilirsiniz.

Fon Perde ve Tül Perdelerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Fon perde ve tül perdeler genellikle makinelerde yıkanmaya uygundur. Tül perdeler özellikle düşük derecelerde, sıkma devri düşük tutularak ve kısa süreli yıkanmalıdır. Beyaz tüller özel beyazlatıcı ürünler kullanılarak yıkanmalıdır. Fon perdelerin bazıları kuru temizleme gerektirebilmektedir. Ancak pamuklu veya saten kumaştan dikilmiş fon perdeler makinede yıkanabilir. Bu perdeler çabuk tozlanır ve kirlenirler. Fon ve tül perdelerin yılda en az 2-3 kere yıkanması gereklidir. Dikkat edilmesi gereken temizlik kuralları gereğince perdelerin temizliği ihmal edilmemelidir. Hem hijyen hem de görüntü açısından perdelerin üzerinde önemle durulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp